رنگ وحدیث ودین!

 

علامه مجلسی.کتاب حلیة المتقین.انتشارات قائم.ص7/ص8

در بین رنگ هایی که در جامه سنت یا مکروه است بهترین رنگ ها در جامه سفید است وبعد از آن زرد است و بعد از آن سبز وبعد از آن سرخ نیمرنگ وکبود و عدسی ومکروه است سرخ تیره خصوصا در نماز و پوشیدن جامه ی سیاه کراهت شدید دارد در همه حال مگر در عباوعمامه و موزه(فکر کنم کفش منظورش)واگر عبا و عمامه هم سیاه نباشد بهتر است.به نقل از حضرت رسول.

قابل توجه ایرانی ها!خصوصا خانم هایی که همیشه از سرتا پا سیاه هستند و گشت ارشاد اسلامی که به این نام،(یعنی ارشاد اسلامی) پوشیدن لباس رنگی برای خانم ها منع می کنند.به نام اسلام!

حضرت رسول ع :"بپوشید جامه سفید که آن نیکوتر و پاکیزه ترین رنگ هاست ومرده های خود را در آن کفن کنید."

خوب حالا ما حداقل در مورد مرده هامون رعایت می کنیم.

از موذن روایت است که دیدم حضرت امام جعفرصادق ع در هنگام نماز جامه زردی پوشیده بودند.

منم عاشق رنگ زردم!من و امام صادق تفاهم داریم!

ودر حدیث معتبری آمده است که حکم بن عتبه به خدمت امام محمدباقر ع رفت و دید که جامه  ی سرخ تیره که به گل کافشه رنگ کرده بودند ،پوشیده است.

حکم در مورد جامه به حضرت می گوید:ما جوانانی را که میان ما این جامه را می پوشند ،ما ایشان را عیب می کنیم.

حضرت فرمودکه: زینت خدا را کی حرام کرده است.

بعدهم فرمود که به این دلیل این جامه پوشیدم که تازه داماد شده ام.

بازهم قابل توجه گشت ارشاد اسلامی!

 

شخصی از حضرت صادق ع پرسید:که در کلاه سیاه نماز بکنم .

فرمود:در آن نماز مکن که لباس اهل جهنم است.

بازهم قابل توجه کسانی که مشکی می پوشند و می گویند مشکی رنگ عشق!

ص 13.در رنگ نعلین(نمی دونم منظورش از نعل چیه؟شاید دمپایی باشه) و موزه و کفش وچگونگی آنها بهترین رنگ ها در نعل و کفش زرد است و بعد از آن سفید وبهترین رنگ ها در موزه و چکمه سیاه استو در سفر سرخ خوبست.

حضرت امیرالمومنین ع فرمو د:که کفش نیکوپوشیدن بدن را از بلاها نگاه می دارد و عمر را زیاد می کند.

و در احادیث معتبر اومده که نعل سیاه(نمی دونم منظورش از نعل چیه؟شاید دمپایی باشه)چشم را ضعیف می کند،باعث غم و اندوه می شود و ذکر را سست می کند.برتو باد به نعل زرد که چشم را جلا می دهد و ذکر را سخت می کند و غم را برطرف می کندوپوشش پیغمبران است.

از حضرت امام محمد باقر ع نقل شده که هر که نعل زرد بپوشد تا آن را پوشیده باشد در شادی و سرور باشد زیرا که حق تعالی در وصف بقره ی بنی اسرائیل می فرماید که :"صفراء فاقع لونها تسرالناظرین "یعنی زرد بسیار زردی که شاد گرداند نظر کنندگان را.

 در کل معلومه هم رنگ زرد دوست دارن.نیشخند

/ 4 نظر / 27 بازدید
شادی

این همه روایت رو گفتی که بگی زرد رنگ خوبیه![چشمک]

snider

البته اینم من بگم که رنگ مشکی رنگ سلطنتیه. شما اگه تو تاریخ ایران باستان هم نگاه کنید زنای پادشاه ها مشکی پوش بودن(البته اشتباه تفسیر نکنین. لطفا) فقط منظورم اینه که همین الانشم ماشین مشکی از بقیه ماشینا گرون تره. البته هنوز به این نتیجه نرسیدم که مشکی رنگه عشقه یا نه[عینک] راستی در مورد اینکه ناراحت میشم یا نه یه چیزی نوشته بودین... ببخشید تازه جوابتون رو دیدم. البته اونجا(از طریق ویراش) مفصل توضیح دادم. اما اجمالا باید عرض کنم اصولا ناراحت نمیشم. [چشمک] زرد هم خوبه ولی نارنجی قشنگ تره...

نخل

سلام،منم رنگ مورد علاقه ام زرده:) بزن قدش:) ولی دنبال یه کفش زرد خوبم و فعلا پیدا نکردم. یاد علی (ع) عبادت است . . . . پس فعلا یا علی